تبلیغات
سرزمین ما - تالاب میانکاله
سرزمین ما

اینم گزارش بازدید از تالاب میانکاله که رو ز جمعه 5 اسفند توسط انجمن علمی برگزار شد

البته ابتدا کمی اطلاعات در مورد میانکاله میگذارم سپس گزارش تصویری آن که در ادامه مطالب می توانید ببینید.

شبه جزیره میانكاله در منتهى الیه جنوب شرقى دریاى خزر قرار گرفته است. این شبه جزیره از شمال به دریاى خزر و از جنوب به خلیج گرگان و از شرق به آشوراده و بندر تركمن و از غرب به مرداب لپو محدود می شود. شبه جزیره میانكاله و خلیج گرگان در حدود 68800 هكتار وسعت دارد. عرض آن بین 5/2 تا 5/6 كیلومتر متغییر است. این شبه جزیره با تپه هاى شنى ساحلى به طول 5/6 كیلومتر از دریا جدا می گردد.


فضاى شبه جزیره مرغزار و نیمه مشجر بوده كه عمده ترین درختچه هاى آنرا انار و تمشك وحشى تشكیل می دهد.
این شبه جزیره به همراه خلیج گرگان در زمره پناهگاههاى حیات وحش كشور است، كه بعلت اهمیت زیاد آن بعنوان ذخیره گاه زیست كره در جهان به ثبت رسیده است.


همه ساله دهها هزار از انواع پرندگان مهاجر آبزى و كنار آبزى وارد این منطقه می شوند. علاوه بر پرندگان آبزى انواعى از پرندگان خشكى زى و حمایت شده مانند: قرقاول، دراج و پرندگان شكارى و دیگر گونه هاى و حیواناتى از قبیل: شغال، روباه، خرگوش و سمور در منطقه یافت می شوند. در این منطقه همانند سایر مناطق حفاظت شده هر نوع شكار و تخریب زیستگاه ممنوع می باشد. در قسمت شرقى شبه جزیره میانكاله، آشوراده قرار گرفته كه مركز فعالیت هاى خاویارى شمال كشور به حساب مى آید.
مجموعه شبه جزیره میانكاله و جزایر آشوراده و "اسمال ساى" و خلیج گرگان داراى جاذبه هاى شگفت انگیز طبیعى و زیست محیطى است، كه پوشش گیاهى ویژه، حیات وحش منحصر بفرد و چشم اندازهاى ساحلى خلیج گرگان، این محدوده را به یكى از جالب ترین نقاط توریستى تبدیل كرده است.

منبع:http://www.hamtanab.com

گونه هایی که در این بازدید علمی مشاهده شدند عبارتند از: فلامینگو، گیلار، اردک سر حنایی، باکلان بزرگ، اردک ماهیخوار سفید( مرگوس سفید)، کشیم بزرگ،سنقر تالابی، اگرت بزرگ،

 

فلامینگو

 

کشتی به گل نشسته

ساحل میانکاله

ساحل دریا( دانشجویان ارشد 89 و 90)


نوشته شده در پنجشنبه 18 اسفند 1390 ساعت 10:40 ق.ظ توسط صیاد شیخی ییلانلو نظرات |


كد قالب جدید قالب های پیچك