تبلیغات
سرزمین ما - زیست بوم: تالاب آق قلعه را بهتر بشناسیم
سرزمین ما

تالاب آق قلعه سایت تالابی است که در دهه اخیر و پس از تبدیل تالاب شورگل به سد مخزنی به لیست تالاب های استان آذربایجان غربی اضافه شده است. تالاب آق قلعه به عنوان جایگزینی برای تالاب شورگل بوجود آمد....

زیست بوم/ صیاد شیخی ئیلانلو* تالاب آق قلعه سایت تالابی است که در دهه اخیر و پس از تبدیل تالاب شورگل به سد مخزنی به لیست تالاب های استان آذربایجان غربی اضافه شده است. تالاب آق قلعه به عنوان جایگزینی برای تالاب شورگل بوجود آمد و در واقع این تالاب بخشی از اراضی بدون آب تالاب شور گل می باشد که قبلا از تبدیل تالاب شورگل به سد مخزنی مورد توجه زیادی نبود لذا بعدا از این تغییر کاربری، تالاب آق قلعه مورد توجه قرار گرفت. در طی 5 سال گذشته با توجه به بازدیدهای پیوسته ای که از تالاب صورت گرفت، تالاب فراز نشیب هایی را پشت سر گذاشته است و کم آبی در فصل پاییز و زمستان یکی از عمده عوامل تهدید کننده تنوع زیستی آن به شمار می رود. در یکی دو سال اخیر با تلاش اداره کل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان غربی، اداره محیط زیست شهرستان نقده و همپنین تشکل های مردم نهاد در سطح شهرستان نقده تالاب وضعیت مطلوب تری یافته است و بر وسعت پهنه آبی تالاب و پوشش گیاهی آن افزوده گردیده است.


این تالاب یکی از زیستگاه های بسیار خوب برای پرندگان مهاجر بهار و تابستان و پرندگان جوجه آور می باشد که گونه های مهمی را نیز مورد حمایت قرار می دهد. با توجه به بررسی­های صورت گرفته اینجانب و همکاران تا کنون 93 گونه از پرندگان ایران در تالاب آق قلعه شناسایی و ثبت گردیده است. از میان گونه­های دارای حمایت­های ملی و بین­المللی نیز تعداد 26 گونه در تالاب شناسایی گردیده است. از این تعداد از نظر حمایت­های ملی 21 گونه حمایت شده یا در خطر انقراض بودند. 15 گونه در ضمیمه­های 1، 2 و 3 کنوانسون سایتس و از میان لیست سرخ IUCN نیز 4 گونه قابل توجه در این تالاب شناسایی شده اند. وضعیت پوشش گیاهی و تنوع و تراکم پوشش گیاهی این تالاب یکی از ویژگی های منحصر به فرد آن برای پرندگان آبزی و کنار آبزی می تواند به شمار رود. نیزار ها، پیت زار ها، جگن ها از جمله پوشش گیاهی این تالاب به حساب می روند. با توجه به موقعیت مناسب تالاب به لحاظ راه های دسترسی و نزدیکی آن به مراکز جمعیتی و آثار فرهنگی و تاریخی موجود در منظقه از لحاظ گردشگری و اکوتوریسم هم می تواند برای استان و شهرستان حائز اهمیت فراوانی باشد.
با توجه به اینکه مرحله زادآوری موجودات زنده از مهمترین مراحل چرخه زندگی آنها می باشد لذا حفاظت از زیستگاه های زادآور برای گونه ها باید در اولویت فعالیت های حفاظتی قرار گیرد. تالاب آق قلعه نیز به عنوان تالابی شاخص برای حمایت از پرندگان زاداور محسوب می­گردد و همچنین به عنوان یکی از تالاب های اقماری جنوب دریاچه ارومیه نقش مهمی را در تغذیه و پناه پرندگان مهاجر دریاچه ارومیه را بر عهده دارد به طوری که در تابستان امسال نزدیک به 11 هزار فلامینگو طی دو ماه در تالاب فرود آمده و از تالاب تغذیه نموده و از تالاب به عنوان پناهگاهی برای گذراندن دوره حساسی از چرخه زندگی سالانه استفاده نمودند. از گونه های شاخص دیگر که در سطح این تالاب قابل مشاهده هستند می توان به باکلان کوچک، خروس کولی سینه سیاه اردک سر سفید، اردک بلوطی، لک لک سفید، درنا، پلیکان سفید، عقاب ماهیگیر، اردک تاجدار، اردک سر حنایی و انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی اشاره نمود

.


از نکات جالب توجه وجود جمعیت قابل توجهی از پرندگانی نظیر فلامینگو، باکلان کوچک، چوب پا، اردک تاجدار و حواصیل شب در تابستان سال 92 بود، که در کل بیش از 20000 قطعه پرنده آبزی و کنار آبزی در این تالاب شمارش گردید.

* کارشناس ارشد محیط زیست


عکس ها از : فرشید دیلمقانی


نوشته شده در دوشنبه 25 شهریور 1392 ساعت 12:27 ب.ظ توسط صیاد شیخی ییلانلو نظرات |


كد قالب جدید قالب های پیچك