تبلیغات
سرزمین ما - تالاب آق قلعه
سرزمین ما

با سلام
دوستان عزیز مدتی بود از وبلاگ غافل بودم خب بالاخره تصمیم گرفتم که یه جون تازه ای بهش بدم
تو این پست گزارش سفرم به تالاب آق قلعه رو میگذارم امیدوارم برای دوستان مفید واقع شود

من  در تاریخ 92/4/4 از این تالاب بازدید کردم
تالاب آق قلعه یک تالاب جدیدی هست که به لیست تالاب های استان آذربایجان غربی اضافه شده است. بعد از اینکه تالاب شورگل(حسنلو) به سد مخزنی تبدیل شد و تغییر کاربری داد این تالاب به عنوان جایگزینی برای آن تالاب بوجود آمد در واقع این تالاب بخشی از تالاب شور گل هست ولی بعد از تغییر کاربری مورد توجه رسمی نبود تا به عنوان یک تالاب جدید حساب شد. در طی سالیانی که من از این تالاب بازدید می کردم تالاب فراز نشیب هایی را پشت سر گذاشته است و کم آبی یکی از عمده عوامل تهدید کننده تنوع زیستی ان به شمار می رفت ولی امسال با تلاش های اداره محیط زیست شهرستان نقده و اداره کل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان غربی خوشبختانه در حال حاضر در وضعیت مناسبی به سر می برد.

این تالاب یکی از زیستگاه های بسیار خوب برای پرندگان مهاجر بهار و تابستان و پرندگان جوجه آور می باشد که گونه های مهمی را نیز مورد حمایت قرار می دهد. وضعیت پوشش گیاهی و تنوع و تراکم پوشش گیاهی این تالاب یکی از ویژگی های منحصر به فرد آن برای پرندگان آبزی و کنار آبزی می تواند به شمار رود. نیزار ها، پیت زار ها، جگن ها از جمله پوشش گیاهی این تالاب به حساب می روند. با توجه به موقعیت مناسب تالاب از لحاظ گردشگری و اکوتوریسم هم می تواند برای استان و شهرستان حائز اهمیت فراوانی باشد.

در بازدید از تالاب که حدود 3 ساعت پیاده روی در حاشیه تالاب داشتم گونه های خوبی مشاهده نمودم  که از گونه های شاخص می توان به تعداد زیادی فلامینگو، چوب پا، کاکایی صورتی، آووست، پرستوی دریایی گونه سفید، باکلان کوچک، سنقر تالابی، خروس کولی سینه سیاه، خروس کولی معمولی، اگرت کوچک، اگرت بزرگ، حواصیل خاکستری، حواصیل شب، اردک سر سفید، اردک تاجدار، اردک سر حنایی، چنگر معمولی و تعدادی گونه دیگر اشاره نمود.

از نکات جالب توجه جمعیت 2000 تایی از فلامینگو، 100 تایی از باکلان کوچک، 700 تایی چوب پا، 300 تای اردک تاجدار و 300 تایی حواصیل شب بود که البته با توجه به عدم پوشش کامل انتظار میرفت تعداد بیشتری هم رکورد گردد.

البته با توجه به اینکه دوربین عکاسی نداشتم نتونستم عکس بگیرم هر چند که تونستم خیلی به گونه ها نزدیک بشوم
تنها توانستم با دوربین گوشی و از پشت دوربین چشمی این عکس رو بگیرم


نوشته شده در پنجشنبه 6 تیر 1392 ساعت 09:05 ب.ظ توسط صیاد شیخی ییلانلو نظرات |


كد قالب جدید قالب های پیچك