تبلیغات
سرزمین ما - منطقه حفاظت شده قلاجه
سرزمین ما

در این سفر من به همراه دکتر نظامی از منطقه حفاظت شده قلاجه بازدید کردیم که منطقه بسیار جالبی بود و ترکیب خاصی را دارا بود. در واقع این منطقه در بر گیرنده دو رشته کوه به صورت موازی هم می باشد که دشت وسیعی، که کاربری کشاورزی در آن در حال حاضر رواج دارد بین این دو رشته کوه قرار گرفته و قسمت کوچکی از منطقه نیز در محدوده استان ایلام قرار دارد.
دو ویژگی خاص این منطقه نظر من را به خود جلب کرد که یکی وجود پوشش جنگلی مناسب در بخش کوهستانی این منطقه بود و دیگری هم وجود انواع مختلفی از گونه های گنجشک سانان در این موقع سال و در ارتفاعات بالای این منطقه حفاظت شده بود.
البته ناگفته نماند که این منطقه دارای سایت تکثیر گوزن زرد ایرانی می باشد که در محدوده 1 هکتاری 7 گوزن نگهداری می شوند. و بیشتر توجه نیروها به این سایت بوده و این خود می تواند باعث عدم توجه کافی این منطقه ارزشمند گردد که محدوده 42 هزار هکتاری را در بر می گیرد.نمایی از رشته کوه بخش جنوبی منطقه


مصاحبه با افراد بومی منطقه

تاریخچه حفاظت منطقه:

این منطقه با مساحت 42607 هکتار در سال 1378 حفاظت شده اعلام شد.

منطقه ای کوهستانی با یک ناحیه دشتی وسیع در قسمت میانی استان های کرمانشاه و ایلام قرار دارد. دامنه ارتفاعی 1160 تا 2200 متر، دما و متوسط بارندگی سالیانه 13 درجه سانتی‌گراد و 500 میلی‌متر، منطقه را دارای اقلیم های نیمه خشک و معتدل کرده است.

پوشش گیاهی منطقه:

وجود جنگل های وسیع و با ارزش بلوط ایرانی از ویژگی های بارز منطقه محسوب می شود. دیگر گونه های گیاهی مهم منطقه عبارتند از : زبان گنجشک، بنه، کیکم، زالزالک، گلابی وحشی، بادام کوهی، شیرین بیان و انواع گندمیان.

مهم‌ترین گونه های جانوری منطقه:

سنجاب ایرانی، گرگ، تشی، گربه جنگلی، خرگوش، کفتار، شغال، خرس قهوه ای، روباه معمولی، کبک و انواع عقاب، دلیجه، یله مار، گرزه مار و مار کوتوله پارسی از مهم‌ترین گونه های جانوری این منطقه به شمار می آیند.

جنگل های با ارزش بلوط، کوهستان های زیبا، جلوه های طبیعی و راه های دسترسی مناسب، زمینه فعالیت های آموزشی و پژوهشی و گردشگری را در منطقه فراهم نموده است.

منبع::www.irandeserts.com


دمای هوا در منطقه بسیار پایین بود و از جمله مناطق سردسیر می باشد. ما تمامی منطقه را با ماشین پاسگاه پوشش دادیم و از تمامی بخش های آن بازدید نمودیم. مناطق کوهستانی با توجه به سرمای ان پذیرای گونه های زیادی از پرندگان بود که عبارت بودند از: چرخ ریسک بزرگ، چرخ ریسک سر آبی، چرخ ریسک سر سیاه، کمرکولی بزرگ، کمرکولی جنگلی، سهره زرد، سهره طلایی، سهره جنگلی، سسک دم دراز، توکای سیاه، توکای بزرگ، زرده پره کوهی، غراب، جی جاق، کبوتر جنگلی، دارکوب باغی و چندین گونه دیگر که شناسایی نشدند.

همچنین نمایه های مختلفی از پستانداران موجود در منطقه مشاهده و شناسایی گردید.


محوطه پاسگاه محیط بانی 


تصویر Dem منطقه حفاظت شده قلاجه


در نهایت از زحمات آقای مهندس شهبازی (رئیس اداره محیط زیست اسلام آباد) جهت هماهنگی های لازم و آقای مهندس بساطی (مسئول منطقه حفاظت شده قلاجه) که در منطقه همراه ما بودند سپاسگزاری می نمایم

همچنین از آقای رضایی، آزادی و دیگر محیط بانان منطقه حفاظت شده قلاجه جهت همکاری هایشان قدردانی می نمایم.

همچنین از دکتر باقر نظامی جهت در اختیار قرار دادن عکس ها تشکر می نمایم.


نوشته شده در چهارشنبه 6 دی 1391 ساعت 11:08 ق.ظ توسط صیاد شیخی ییلانلو نظرات |


كد قالب جدید قالب های پیچك