تبلیغات
سرزمین ما - همایش بین المللی دریاچه ارومیه، چالش ها و راهکارها
سرزمین ما

همایش بین المللی دریاچه اومیه صبح روز شنبه 191/9/18 طی مراسم افتتاحیه در سالن اجتماعات برق منطقه ای استان آذربایجان غربی و با سخنرانی آقایان رحیمی (معاون اول رئیس جمهور و رئیس ستاد احیای دریاچه ارومیه)، محمدی زاده (رئیس سازمان محیط زیست)، جهانگیر زاده (نماینده مردم ارومیه در مجلس)، عباس نژاد (مدیر کل محیط زیست استان آذربایجان غربی) و با حضور محققان و متخصصان داخلی و خارجی شروع شد.

برنامه ارائه مقالات، نشست های تخصصی و نمایشگاه عکس و پوستر هم در خانه جوان ارومیه در دو روز ادامه یافت و روز آخر نیز میهمانان داخلی و خارجی از دریاچه ارومیه بازدید نمودند.ارائه مقالات در سه بخش اقلیم و هیدرولوژی، آب و کشاورزی و محیط زیست انجام شد. که محققان به دو صورت فارسی (میهمانان داخلی)  و انگلیسی (میهمانان خارجی) پژوهش ها و یافته های خود را ارائه دادند.


با توجه به اینکه با مشکل آپلود روبرو بودم لذا کسانی که مایل به دریافت لیست مقالات یا اصل مقالات ارائه شده در کنفرانس هستند با این ایمیل مکاتبه نمایند
sayyad_shaykhi@yahoo.com
در نهایت روز دوشنبه 91/9/20 همایش بین المللی دریاچه ارومیه با انتشار بیانیه ای به کار خود پایان داد. متن بیانه به شرح زیر می باشد:
در این بیانیه که شرکت کنندگان در همایش بین المللی دریاچه ارومیه چالش ها و راهکارها آن را صادر کرده اند، آمده است: دریاچهارومیه و تالاب های اقماری آن کارکردی بی بدیل برای توسعه پایدار و رشد اقتصادی - اجتماعی منطقه و کل کشور دارند.

در این بیانیه با قدردانی از اقدامات انجام شده و ابراز نگرانی شدید نسبت به وضعیت فعلی دریاچه ارومیه آورده شده است: بخشی از شرایط فعلی دریاچه ناشی از عوامل اقلیمی است ، ولی عوامل انسانی و مدیریتی نیز براین وضعیت موثر می باشد که لازم است در احیای آن مد نظر قرار گیرد .

در ادامه بیانیه با تاکید بر همکاری نهادهای ایجاد شده از جمله ستاد اجرایی و شورای منطقه ای و دبیر خانه مدیریت حوضه آبخیزدریاچه ارومیه آمده است: لازم است در ساختار فوق بستر سازی مناسب تری برای حضور نهادهای علمی و دانشگاهی و زمینه برای عملیاتی سازی ابتکارات علمی و فناوریهای نوین در جهت احیا و بازسازی دریاچه و استفاده از ظرفیت های آن در جهت توسعه منطقه فراهم شود.

شرکت کنندگان در همایش دریاچه ارومیه بر فعال شدن بیشتر رسانه های عمومی به ویژه صدا و سیما ، نشریات کثیر الانتشار و تخصصی و بهره گیری از روش های موثر فرهنگ سازی جهت افزایش مسوولیت های جامعه در مقیاس ملی و محلی نسبت بهدریاچه ارومیه و جلب مشارکت آنها تاکید کرده.

در ادامه بیانیهد اضافه شده است : ایجاد ساز وکارهای مناسب مالی و حمایت های بیشتر بخش دولتی ، خصوصی و بین المللی، مدیریت پایدار و جامع منابع آب حوضه آبخیز دریاچه ارومیه و تضمین تامین حق آبه دریاچه و تالاب های اقماری آن ، استفاده از آبهای غیر متعارف ، ایجاد بازار آب ، افزایش بهره وری مصرف آب و ساماندهی آبهای زیرزمینی ، توسعه مدیریت پایدار بخش کشاورزی با تغییر الگوی کشت ، استفاده از گونه های کم مصرف ، تحویل حجمی آب ، توسعه عمودی بخش کشاورزی و افزایش راندمان آبیاری، توسعه وب سایت دریاچه ارومیه ، ایجاد بانک اطلاعاتی و تسهیل دسترسی به اطلاعات مربوط به دریاچه ارومیه در افزایش تحقیقات و مطالعات علمی و دانشگاهی و توسعه شبکه پایش دریاچه ارومیه در راستای بهبود وضعیت این دریاچه بسیار موثر است.

نوشته شده در جمعه 24 آذر 1391 ساعت 02:11 ب.ظ توسط صیاد شیخی ییلانلو نظرات |


كد قالب جدید قالب های پیچك