تبلیغات
سرزمین ما - حامی همیشگی محیط زیست ایران
سرزمین ما

مهندس هنریک مجنونیان استادی که به جرات میتوان گفت از جان و دل برای حفظ و ترویج فرهنگ محیط زیست در ایران تلاش کرده و می کند . شاگردی ایشان در آموزشکده محیط زیست و مقطع کاردانی از افتخارات من هست . ایشان کسی بود که الفبای محیط زیست را به ما آموخت و لی ما در آن زمان متوجه داشتن چنین استاد بزرگوار و بزرگی را نمیدانستیم ولی با گدشت هر چه بیشتر زمان به بزرگی و فداکاری های ایشان در محیط زیست ایران پی بردم امیدوارم محیط زیست ایران شاهد چنین دلسوزانی در جهت حفظ آن در آینده باشد.

هنریک مجنونیان در سال ۱۳۳۰ در شهرستان ارومیه بدنیا آمد، وی تحصیلات ابتدایی خود را در دبستان بزرگمهر و دوره متوسطه را در دبیرستان فروغی آن شهرستان به پایان رسانید، سپس وارد دانشکده منابع طبیعی کرج شده و پس از اخذ لیسانس در سال ۱۳۵۲ تحصیلات خود را تا سال ۱۳۵۶ در دوره فوق لیسانس دراین دانشکده ادامه داد.

وی بعنوان عضو هیئت علمی و استاد یار از سال ۱۳۵۴ در آموزشکده محیط زیست مشغول به کار بوده‌است. در کنار تدریس، به عنوان کارشناس، مدت طولانی در سازمان حفاظت محیط زیست به فعالیت اجرائی پرداخته و در انتخاب و توسعه شبکه مناطق حفاظت شده کشور نقش موثری داشته‌است. بسیاری از راهبردها و ابتکارات حفاظت و مدیریت مناطق حفاظت شده و پارکهای ملی کشور در سه دهه گذشته بوسیله وی ترویج پیدا کرده‌اند. هنریک مجنونیان در همه سطوح تحصیلی از آموزش و تربیت نیروهای اجرائی محیط زیست گرفته تا سطح عالی دانشگاه‌های دولتی تدریس کرده‌است. بسیاری از دانشجویان وی به مدارج شغلی و تحصیلی بالایی دست یافته و در حال حاضر از کارشناسان یا مدرسین کار آزموده سازمانهای اجرائی و مراکز آموزشی کشور بشمار می‌روند. وی همچنین در کنار آموزش رسمی در دانشگاه‌ها از طریق نشر وسیع اطلاعات نظری و تجربیات عملی خود در میان اقشار مختلف جامعه به آموزش غیر رسمی نیز پرداخته‌است.

تاکنون نزدیک به ۵۷ کتاب در سطوح مختلف تخصصی – ترویجی بصورت تالیف یا ترجمه از وی چاپ و منتشر شده‌است، نشر این حجم اطلاعات نه تنها در تاریخ سازمانهای اجرائی بلکه در سطح مراکز آموزش عالی نیز کم سابقه‌است. کتابهای وی در زمینه انتخاب، حفاظت و مدیریت پارکهای ملی و مناطق حفاظت شده و پناهگاه‌های حیات وحش سالیان درازی است که بصورت کتب درسی و کمک درسی در دانشگاه‌های کشور مورد تدریس و استفاده قرار می‌گیرد. تهیه راهبرد حفاظت از تنوع زیستی، نخستین گزارش ملی ایران به کنفرانس ریو و تهیه و تدوین دستور العملهای لازم الاجرای طرح ریزی اکوسیستم‌های خشکی ساحلی و دریایی از دیگر کارهای شناخته شده وی می‌باشد. هنریک مجنونیان جدا از اهل قلم بودن و تدریس در کمیته‌های مختلف تخصصی محیط زیست نیز فعال بوده‌است.

وی بصورت رسمی فعالیت خود را به عنوان محقق و مشاور در کمیته‌های فنی وعلمی نظیر کمیته فنی سازمان محیط زیست در طرح‌های بهره برداری پایدار، کمیته توسعه شبکه مناطق حفاظت شده، کمیته تعیین ده درصد حفظ جنگل‌ها، کمیته تخصصی بهسازی پارک ملی گلستان تدوین سیاست‌های گردشگری کمیته صیانت از جنگل‌های شمال کشور، کمیته بررسی طرح‌های مدیریت مناطق تحت حفاظت، کمیته ملی انسان و زیستکره یونسکو تا سال ۱۳۸۵ ادامه داد و پس از ۳۳ سال فعالیت رسمی به عنوان استادیار، کارشناس و مشاور ارشد در سال ۱۳۸۶ بازنشسته شده و در حال حاضر بعنوان عضو هیئت تحریریه نشریات محیط زیست، ویراستاری، تالیف و ترجمه مقالات و عرضه کتب محیط زیست به فعالیتهای علمی خود ادامه می‌دهد.

جوایز و تقدیر نامه‌های مهندس هنریک مجنونیان 

اخذ لوح تقدیر بعنوان بدعت گذار طرح‌های مدیریت مناطق حفاظت شده در عرصه خشکی – ساحلی – دریایی از سال ۱۳۶۵ تا ۱۳۹۰ بر اساس مشارکت تفکر جمعی و همکاری گروهی.

 • اخذ لوح تقدیر به خاطر کتاب‌های ترویجی شناسنامه مناطق حفاظت شده (مناطق گنو و حرا) در سال ۱۳۷۷ و ۱۳۷۶
 • اخذ لوح تقدیر به خاطر کتاب پارکداری به عنوان کتاب برگزیده درسی آموزشکده در سال ۱۳۷۷.
 • اخذ تقدیرنامه از سوی انجمن ارزیابی محیط زیست ایران به خاطر تلاش‌های بی نظیر، کم سابقه و مستمر در اشاعه دانش محیط زیست در سه دهه اخیر در کشور در سال ۱۳۸۷.
 • کاندیدای جایزه مهرگان برای کتاب‌های سه گانه جغرافیای جانوری جهان و ایران در سال ۱۳۸۵.
 • اخذ تقدیرنامه از سوی انجمن کوهنوردان ایران به خاطر ترویج ارزش‌های کوهستان زمینه حفاظت، و پذیرفته شدن در صفوف انجمن به عنوان عضو افتخاری انجمن کوهنوردی ایران در سال ۱۳۸۹.
 • استاد برگزیده سازمان‌های غیردولتی ایران در دو سال متوالی ۱۳۷۸ و ۱۳۷۹ برای فعالیت‌های آموزشی، ترویجی.
 • اخذ تقدیرنامه از شورای پژوهش سازمان در دومین همایش دستاوردهای پژوهشی در سال ۱۳۸۳.
 • برنده جایزه ملی محیط زیست ایران در سال ۱۳۸۰ به خاطر ۲۶ سال فعالیت اجرایی، آموزشی، پژوهشی و ترویجی در توسعه مفهوم حفاظت از سرزمین، توسعه شبکه مناطق حفاظت شده، انتقال و نشر وسیع اطلاعات نظری و تجربه عملی در سطح دانشگاه‌ها وسازمان‌های اجرایی، تربیت کادر حفاظت و متخصصین پارک‌ها و مناطق در کشور در تمام طول دوره بعد از انقلاب و تأثیرگذاری عمیق در شکل گیری فرهنگ و ادبیات زیست محیطی کشور در زمینه حفاظت از طبیعت و منابع زنده (به نقل از بیانیه کمیته جایزه ملی محیط زیست).
 • برنده جایزه ملی محیط زیست ایران برای دومین بار در سال ۱۳۸۷ به خاطر چاپ و نشر کتاب‌های انتخاب و مدیریت مناطق حفاظت شده ساحلی – دریایی و بدعت گذاری طرح‌های مدیریت در عرصه خشکی – ساحلی و دریایی در کشور طی ۳۳ سال خدمت رسمی.
 • معرفی و انتخاب به عنوان چهره ماندگار سبز ایران در سال ۱۳۸۹ از سوی سازمان حفاظت محیط زیست به خاطر فعالیت‌های آموزشی-ترویجی گسترده در سطح عام و خاص و اخذ لوح تقدیر.
 • دو بار معرفی و کاندیداتوری برای اخذ جایزه سلطان قابوس یونسکو از سوی سازمان در سال‌های ۱۹۹۷ و ۲۰۰۹ به خاطر نشر وسیع اطلاعات زیست محیطی و چاپ ۵۴ کتاب در ۳۳ سال خدمت رسمی.
 • معرفی از سوی سازمان حفاظت محیط زیست ایران، برای اخذ جایزه کنتون میلر به اتحادیه جهانی حفاظت در سال ۲۰۰۸ به خاطر نشر دستورالعمل‌های این اتحادیه و تطابق آن با مناطق حفاظت شده ایران.

کتابها و مقالهای منشر شده از مهندس هنریک مجنونیان [ویرایش]

 1. ذخیره گاه‌های زیستکره،(تألیف) ۱۳۷۲، سازمان حفاظت محیط زیست.
 2. درختان و محیط زیست، (تألیف) ۱۳۶۹، سازمان حفاظت محیط زیست.
 3. تالاب‌ها: طبقه بندی و حفاظت تالاب‌ها، (تألیف و ترجمه) ۱۳۷۸، سازمان حفاظت محیط زیست.
 4. حفاظت رودخانه‌ها، (تألیف و ترجمه) ۱۳۷۸، سازمان حفاظت محیط زیست.
 5. راهنمای آماده سازی مناطق حفاظت شده کوهستانی، (ترجمه) ۱۳۷۷، سازمان حفاظت محیط زیست.
 6. جغرافیای گیاهی ایران، (ترجمه) ۱۳۷۸، سازمان حفاظت محیط زیست.
 7. راهنمای آماده سازی پارک‌های ملی و مناطق حفاظت شده برای توریسم، (ترجمه) ۱۳۷۷، سازمان حفاظت محیط زیست.
 8. مباحثی پیرامون پارک‌ها، فضای سبز و تفرجگاه‌ها، (تألیف) ۱۳۷۴، سازمان پارک‌های شهرداری
 9. طرح مدیریت پارک‌های ملی (پارکداری)، ۱۳۷۳، سازمان حفاظت محیط زیست، (کتاب درسی تألیفی برگزیده زیست محیطی سال ۱۳۷۷ سازمان محیط زیست و اهدای لوح افتخار).
 10. راهبردها و معاهدات جهانی حفاظت از طبیعت و منابع زنده، (ترجمه) ۱۳۷۸، جلد اول: کنوانسیون رامسر و میراث جهانی، سازمان حفاظت محیط زیست.
 11. راهبردها و معاهدات حفاظت از طبیعت و منابع زنده، (تألیف و ترجمه) ۱۳۷۸، جلد دوم: از کنوانسیون تجارت گونه‌های در خطر انقراض تا حفظ تنوع زیستی، سازمان محیط زیست.
 12. زیستگاه‌ها و حیات وحش، (تألیف و ترجمه) ۱۳۷۸، سازمان حفاظت محیط زیست.
 13. پارک‌های ملی – مناطق حفاظت شده (مبانی و تدابیر حفاظت)، (تألیف) ۱۳۸۰، سازمان حفاظت محیط زیست.
 14. پارک‌ها برای زندگی (مسائل پارک‌های ملی و مناطق حفاظت شده برای تصمیم گیران و سازمان‌های غیردولتی و غیرحرفه‌ای‌ها)، (ترجمه) ۱۳۸۰، سازمان حفاظت محیط زیست.
 15. پارکداری نوین (فائو) (ترجمه) ۱۳۸۳، سازمان حفاظت محیط زیست.
 16. مناطق حفاظت شده و توسعه پایدار(ترجمه و تدوین) ۱۳۸۳، سازمان حفاظت محیط زیست.
 17. راهنمای تهیه سیستم پلان برای مناطق حفاظت شده (ترجمه) ۱۳۸۴، سازمان حفاظت محیط زیست.
 18. پارک ملی گلستان، (تألیف) ۱۳۷۳، سازمان حفاظت محیط زیست.
 19. منطقه حفاظت شده اشترانکوه، (تألیف) ۱۳۶۷، سازمان حفاظت محیط زیست.
 20. تالاب هامون، (تألیف) ۱۳۶۴، سازمان حفاظت محیط زیست.
 21. پارک ملی کویر، (تألیف) ۱۳۶۳، سازمان حفاظت محیط زیست.
 22. پارک ملی تندوره، (تألیف) ۱۳۶۳، سازمان حفاظت محیط زیست.
 23. گزارش ملی ایران (ارایه شده به کنفرانس ریو، اجلاس سران کشورها، ۱۳۷۱) چاپ شده به دو زبان فارسی و انگلیسی.
 24. منطقه حفاظت شده حرا، سازمان حفاظت محیط زیست،(تألیف) ۱۳۷۷ (کتاب برگزیده ترویجی- زیست‌محیطی سازمان حفاظت محیط زیست در سال ۱۳۷۷).
 25. منطقه حفاظت شده گنو، سازمان حفاظت محیط زیست، (تألیف) ۱۳۷۶ (کتاب برگزیده ترویجی-زیست‌محیطی سازمان محیط زیست در سال ۱۳۷۷).
 26. دنیای جانوران برای نوجوانان،(ترجمه) ۱۳۷۸، سازمان حفاظت محیط زیست.
 27. مناطق حفاظت شده شیدور و فارور، (تألیف) ۱۳۷۹، سازمان حفاظت محیط زیست (بازنگری - در دست چاپ).
 28. پارک ملی گلستان، (تألیف) ۱۳۷۹، سازمان حفاظت محیط زیست.
 29. طبیعت را حفظ کنیم، (منابع زیستی استان هرمزگان)، (تألیف) ۱۳۷۵، اداره کل محیط زیست هرمزگان
 30. طرح ریزی زیست محیطی پناهگاه حایت وحش لوندویل، (تألیف) ۱۳۸۳، سازمان حفاظت محیط زیست.
 31. مناطق حفاظت شده ساحلی- دریایی(ارزش‌ها و کارکردها)، (تألیف و ترجمه) ۱۳۸۳، سازمان حفاظت محیط زیست.
 32. دستورالعمل لازم الاجرای تهیه طرح‌های مدیریت مناطق تحت حفاظت، (تألیف) ۱۳۸۱، سازمان برنامه ریزی و مدیریت.
 33. کاربرد مفاهیم ذخیره گاه‌های زیستکره در مناطق ساحلی- دریایی، (آی. یو. سی. ان) دفتر امور دریایی، (ترجمه و تدوین) ۱۳۸۳، سازمان حفاظت محیط زیست.
 34. مناطق حفاظت شده ساحلی-دریایی / فنون مدیریت،(آی. یو. سی. ان) دفتر امور دریایی، (ترجمه و تدوین) ۱۳۸۴، سازمان حفاظت محیط زیست.
 35. راهنمای ایجاد مناطق حفاظت شده ساحلی –دریایی (آی. یو. سی. ان) دفتر امور دریایی، (ترجمه و تدوین)۱۳۸۴، سازمان حفاظت محیط زیست.
 36. راهنمای تهیه طرح مدیریت زون ساحلی بلایز/ سامانه اطلاعات جغرافیایی، (آی. یو. سی. ان) دفتر امور دریایی (ترجمه)، ۱۳۸۴، سازمان حفاظت محیط زیست.
 37. مدیریت زیست محیطی کوهستان، (یونپ)،(ترجمه و تدوین) ۱۳۸۷، سازمان حفاظت محیط زیست.
 38. حفاظت و توسعه پایدار مناطق کوهستانی،(آی. یو. سی. ان)، (ترجمه و تدوین)۱۳۸۷، سازمان حفاظت محیط زیست.
 39. راهنمای طرح ریزی زیست محیطی حوضه‌های آبخیز،(فائو)، (تألیف و ترجمه)۳۸۷، سازمان حفاظت محیط زیست.
 40. شالوده ژئوبتانیکی خاورمیانه، میکائیل زهری، (ترجمه) ۱۳۸۳، سازمان حفاظت محیط زیست.
 41. شالوده ژئوبتانیکی ایران، میکائیل زهری، (ترجمه) ۱۳۸۳، سازمان حفاظت محیط زیست.
 42. جغرافیای جانوری جهان، (تألیف و ترجمه) ۱۳۸۴، سازمان حفاظت محیط زیست.
 43. جغرافیای جانوری ایران / ماهیان، (ترجمه و تدوین) ۱۳۸۴، سازمان حفاظت محیط زیست.
 44. جغرافیای جانوری ایران / دوزیستان، خزندگان، پرندگان، پستانداران،(ترجمه و تدوین) ۱۳۸۴، سازمان حفاظت محیط زیست.
 45. استراتژی جهانی حفاظت، (ترجمه) ۱۳۸۴، سازمان حفاظت محیط زیست.
 46. دستورالعمل آی. یو. سی. ان در مورد پارک‌های ملی ساحلی – دریایی، (ترجمه و تدوین) ۱۳۸۴، سازمان حفاظت محیط زیست.
 47. دستورالعمل‌های بانک جهانی در مورد ارزیابی پیامدهای زیست محیطی(پروژه‌های انرژی و صنعت)، (ترجمه و تدوین) ۱۳۸۷، سازمان حفاظت محیط زیست.
 48. ارزیابی پیامدهای زیست محیطی توسعه (کتاب مرجع بانک جهانی) دستورالعمل‌های توسعه بخشی (ترجمه و تدوین)، ۱۳۸۷.
 49. راهنمای طرح ریزی مدیریت مناطق حفاظت شده، ۲۰۰۳، اتحادیه جهانی حفاظت، (ترجمه) ۱۳۸۸، سازمان حفاظت محیط زیست.
 50. مناطق حفاظت شده ساحلی – دریایی، ۱۳۹۱، رود نی سالم، جان کلارک،(ترجمه)، سازمان حفاظت محیط زیست ]، (در دست چاپ).
 51. راهنمای روش‌های طرح ریزی و تهیه طرح مدیریت، (تألیف و ترجمه)۱۳۷۸، سازمان حفاظت محیط زیست.
 52. راهنمای انتخاب و تهیه طرح‌های مدیریت مناطق حفاظت شده ساحلی – دریایی (دستورالعمل لازم الاجرا)، ۱۳۹۰، سازمان حفاظت محیط زیست.
 53. زیستگاه‌های آب‌های جاری، ۱۳۹۱، سازمان حفاظت محیط زیست.
 54. مقدمه‌ای بر حفاظت و مدیریت تالاب‌ها، ۱۳۹۱، سازمان حفاظت محیط زیست.
 55. آینده تنوع زیستی در دنیای در حال تغییر، ۱۳۹۱، سازمان حفاظت محیط زیست (در دست چاپ).
 56. دستورالعمل‌های حفاظت و مدیریت مناطق حفاظت شده (ویژه کارشناسان)، ۱۳۹۱سازمان حفاظت محیط زیست (در دست چاپ).
 57. گردشگری و بوم گردشگری (مجموعه مقالات) ۱۳۹۱، سازمان حفاظت محیط زیست (در دست چاپ).

نوشته شده در پنجشنبه 1 تیر 1391 ساعت 08:17 ب.ظ توسط صیاد شیخی ییلانلو نظرات |


كد قالب جدید قالب های پیچك