تبلیغات
سرزمین ما - ارسستان های منطقه حفاظت شده جهان نما
سرزمین ما

روز چهارشنبه ساعت 5 بعد از ظهر به همراه آقای دکتر کمی و داوود فداکار از گرگان به سمت محیط بانی چهار باغ براه افتادیم که آقای مهندس پورقاسم و علی قاسم علی در آنجا منتظر رسیدن ما بودند تا به همراهی هم بازدیدیی از مناطق مختلف آن داشته باشیم.

مسیر اول محل کاروانسرا بود که در قدیم محل عبور کاروان ها بود که در آنجا گونه های نظیر چک بوته ای و توکای گلو سفید و نوعی جونده مشاهده شد که بنظر می رسید از موش ها باشد این گونه برای شناسایی به آزمایشگاه منتقل شد.

بعد از این در بین مسیر از یکی دوتا آبگیر دیدن کردیم که زرده پره کوهی، دوپای کوچک و قورباغه معمولی در انها مشاهده شد. سپس بعد از شام گشت شبانه ای را در مسیر دره میرآبا انجام دادیم و به محل آبگیر میرآباد برسیم در آنجا نیز دکتر کمی در مورد قورباغه و وزغ توضیحاتی را به ما دادند و کلید های شناسایی که این ها دارند و چگونگی تشخیص نر و ماده انها که برای اولین بار بود که در مورد دوزیستان اطلاعات کسب میکردم.
البته دکتر کمی یک جانورشناس تمام عیاری بودند و در مورد هر جانور مهره دار و بی مهره اطلاعات خوب و جامعی داشتند وجالب اینکه ایشان همه گونه های جانوری را به اسم علمی می گفتند که برایم بسیار جالب بود

در مسیر برگشت نیز از گونه های پرنده شبگرد معمولی رو مشاهده کردیم که در اثر تابش نور چراغ به چشمانش کمی گیج شده بود با توجه به گفته محیط بانان که شب پیش در این محل دیده شده بود احتمال حضور لانه این گونه در ان محل بالا است.

صبح روز پنجشنبه  عازم مسیری جدید شدیم که معروف به کوه استون می باشد ساعت 6 صبح از محیط بانی حرکت کردیم  که گونه هایی از چک چک ها و زرده پره سر سیاه و سبز قبا را مشاهده کردیم و پس از عبور از روستای شاهکوه سفلی و طی دو مسافتی بعد از روستا ماشین را در محلی گذاشته و به سوی محل مورد نظر حرکت کردیم مسیر مورد نظر مسیری کوهستانی و سربالایی بود که بیشت مردم با اسب در این مسیر تردد می کنند
 

ما نیز پس از یک و نیم ساعت پیاده روی به محل چشمه دو آب که در پای کوه استون قرار دارد رسیدیم و گونه هایی را که در مسیر مشاهده کردیم عبارت بودند از :
زرده پره کوهی - کوکو معمولی - گنجشک خاکی - سهره پیشانی سرخ - سهره سیاه - سهره معمولی - زاغی - کبک و کل و بز 
پس از کمی استراحت  به سمت دامنه شرقی استون رفتیم و از آنجا به سمت ماشین حرکت کردیم که دوگونه از خزندگان به نام آگامای قفقازی و مارمولک چشم ماری را مشاهده کردیم.
سهره سینه سرخ - چکاوک کاکلی - دم جنبانک ابلق - دلیجه کوچک و  توکای بزرگ نیز در این فیلد مشاهده شدند.
ردپای خرس نیز رکورد شد.

برای دیدن عکس ها به ادامه مطلب بروید

نمایی از منطقه


چک بوته ای


وزغقورباغ


آبگیر میرآباد


ابتدای مسیر کوه استون


زردپره کوهی 

ردپای خرس 

سهره سیاه

گنجشک خاکی

کوه استون


من و فداکار
مارمولک چشم ماری

نوشته شده در جمعه 12 خرداد 1391 ساعت 12:37 ب.ظ توسط صیاد شیخی ییلانلو نظرات |


كد قالب جدید قالب های پیچك