تبلیغات
سرزمین ما - مشاهده 17 قطعه اردک سر سفید در تالاب حسنلو ( آق قلعه)
سرزمین ما

در طی بازدیدی توسط اینجانب در روز دوشنبه مورخ 1/3/91 17 قطعه اردک سر سفید که شامل 16 نر و یک ماده بود در تالاب حسنلو مشاهده و ثبت شد.

لازم به ذکر است که این گونه در معرض خطر انقراض بوده و زیستگاه های تالابی جنوبی دریاچه ارومیه نیز از زیستگاه های مهم این گونه در کشورمان محسوب می شود.

اردک سرسفید (نام علمی: Oxyura leucocephala) گونه‌ای اردک شق‌دم کوچک و مهاجر است که از سوی اتحادیه بین‌المللی حفاظت از محیط زیست در فهرست گونه‌های در خطر انقراض قرار گرفته است. همچنین این پرنده بر طبق توافقنامهٔ حفاظت از پرندگان آبی مهاجر آفریقا و اوراسیا، جزو گونه‌های محافظت‌شده به شمار می‌رود.

اردک سرسفید حدوداً ۴۶ سانتی‌متر طول داشته و دمی دراز و شق دارد. از نظر ظاهری دو جنس با یکدیگر تفاوت دارند و پرندهٔ نر بالغ دارای بدنی قرمز و خاکستری، کله‌ای بزرگ و سفید، گردن و تارُکی سیاه و نوکی آبی رنگ است. در مقابل، اردک سرسفید مادهٔ بالغ دارای بدنی قهوه‌ای-خاکستری، صورتی سفید و منقاری تیره‌رنگ بوده و بر روی گونه‌اش نیز خطی نوار مانند کشیده شده‌است.

اردک سر سفید از پراکندگی بالایی در جهان برخوردار نیست و مناطقی در شمال غربی آفریقا، خاور میانه، آسیای مرکزی و برخی نقاط جنوبی و جنوب غربی اروپا زیستگاه آنرا تشکیل می‌دهد. بدین ترتیب می‌توان این پرنده را در تالاب‌ها، دریاچه‌ها و نیزارهای بخش‌هایی از روسیه، قزاقستان، ازبکستان، مغولستان، ارمنستان، ایران، افغانستان، ترکیه، مجارستان، جنوب اسپانیا، الجزایر و تونس مشاهده نمود. دریاچه‌ها و استپ‌های شمال قزاقستان (ساریارکا) و دریاچه بوردور در ترکیه از مهمترین نواحی زمستانگذرانی اردک سر سفید به شمار می‌آیند.

این پرنده به ایران نیز مهاجرت کرده و در برخی تالاب‌ها همچون تالاب قوری‌گل و تالاب میانگران اقدام به تخم‌گذاری می‌کند.

تالاب حسنلو در غرب جاده ارومیه-مهاباد و در حدود 20 کیلومتری شرق شهرستان نقده در موقعیت 37 درجه و 20 دقیقه و 30 ثانیه عرض شمالی و 45 درجه 28 دقیقه و 9 ثانیه طول شرقی قرار گرفته است. این تالاب در ارتفاع 1308 متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد. مساحت این تالاب 1100 هکتار می‌باشد، که 304 هکتار آن دارای وضعیت طبیعی و بقیه آن را بخش دریاچه‌ای تشکیل می‌دهد. این تالاب شامل دریاچه ای کم عمق با آب لب شور فصل بوده که از آب باران، چشمه ها و جویبارها تغذیه می شود. طی چند سال گذشته سد احداثی بر روی آب خروجی آن باعث شیرین تر شدن آب و عمیق‌تر شدن بخش سد مخزنی تالاب شده است. این تالاب به همراه دو تالاب یادگارلو و درگه سنگی به عنوان تالاب بین المللی ثبت شده است، که در حال حاضر دو تالاب یادگارلو و درگه سنگی خشک شده اند. تالاب از گیاهان شاخص در این تالاب که بیشتر در قسمت شمال تا جنوب غربی این زیستگاه به فراوانی به چشم میخورد می توان نی Phragmites australis، دو گونه جگن Carex pendula و Carex stenophylla و قلیا Salicornia herbacea را نام برد.

نمایی از تالاب حسنلو

در طی این بازدید پرندگان دیگری نیز مشاهده و ثبت شدند:

اردک سر سبز - اردک سر حنایی - اردک بلوطی - اردک ارده ای - کشیم کوچک - کشیم گردن سیاه - کشیم بزرگ - چنگر - یلوه آبی - کاکایی کوچک - پرستوی دریایی نوک کلفت - پرستوی دریایی گونه سفید - پرستوی دریایی بال سفید - حواصیل شب - حواصیل ارغوانی - حواصیل خاکستری - اگرت کوچک - حواصیل زرد - بوتیمار کوچک - سنقر تالابی - خروس کولی معمولی - خروس کولی شکم سینه سیاه - سلیم طوقی کوچک - سسک نیزار

کشیم گردن سیاه

اردک سر سفید + کشیم گردن سیاه

لانه چنگر به همراه جوجه های چنگر

کاکایی کوچک

خروس کولی سینه سیاه

البته لازم به ذکر است که در روز دوشنبه ریز گردها کل تالاب را گرفته بودند و به این خاطر عکس ها دارای کیفیت لازم نیستند.


نوشته شده در پنجشنبه 4 خرداد 1391 ساعت 05:41 ب.ظ توسط صیاد شیخی ییلانلو نظرات |


كد قالب جدید قالب های پیچك